خواص سنگ در نجف

خواص سنگ در نجف

درنجف، نوعی سنگ کریستال از خانواده ی کوارتز است و از نظر معنوی بسیار ارزش دارد، هرچند قیمت آن نسبتا ارزان است. این سنگ به دو رنگ شیشه ای بی رنگ و شیشه ای مایل به قرمز در وادی السلام شهر نجف در کشور عراق یافت می شود که به دومی “در حسینی” نیز گفته می شود. البته در بعضی از درهای نجف خط های سیاه رنگی به شکل مو دیده می شود که به “در مودار” معروف است.

 

خواص درمانی در نجف
  • در نجف برای درمان کمر درد مفید است.
  • درمان سردردهای مزمن از مهمترین خواص درمانی در نجف است.
  • همراه داشتن سنگ در نجف، جریان خون را تحریک می کند .
  • در نجف تنظیم کننده مراکز دریافت انرژی در بدن است و تعادل انرژی را در بدن برقرا می کند.
  • در نجف، در پاکسازی همه چاکراهای بدن نقش موثری دارد.
  • این سنگ نماد نیروی ذهن است و به تمرکز و افزایش توانایی های ذهنی و باز نمودن ذهن کمک میکند.
  • به طور کلی مهمترین خواص درمانی در نجف در طب سنتی، برطرف نمودن درمان خستگیهای مزمن، کمک به رفع و درمان ورم مفاصل، صدمات استخوانی، افسردگی و درد عضله است .
خواص سنگ در نجف-انگشتر
خواص در نجف در روایات

در مورد فضایل و ثواب استفاده از سنگ در نجف، روایات متعددی از امامان معصوم (ع) نقل شده است . این سنگ سبب تقویت انرژی معنوی میشود و انرژی های منفی را دور و همراه داشتن آن باعث ایجاد آرامش میشود.

در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده است: دُر نجف که در نجف اشرف خدا ظاهر می سازد، بدرستی که هر کس انگشتر دُرّ نجف در دست کند و نگاه به آن کند ، خداوند برای هر نگاهی که به این نگین می‌اندازد ، ثواب یک زیارت ( اعم از حج یا غیره ) در نامه عمل او می‌نویسد که اجر و ثواب آن برابر با اجر و ثواب عمل پیامبران و صالحان است و اگر رحمت خداوند بر شیعیان نبود ، قیمت هر دانه نگین درّ نجف به قدری گران می‌شد که کسی توانایی خرید آن را نداشت ، لکن خداوند آن را بر شیعیان ارزان قرار داده و زیاد یافت می‌شود تا آن که همه شیعیان بتوانند از آن بهره ببرند .  (وسائل ج۵ ص۴۰۳ – ۴۰۴)

همچنین در روایتی دیگر فرموده اند:  دوست دارم که هر مومنی پنج انگشتر در دست کند : عقیق، فیروزه، یاقوت،حدید صینی و دُرّ نجف. 

 

سنگ شناسی سنگ در نجف (کوراتز)

سنگ در نجف سنگی صاف و شفاف است و بسیارشبیه به شیشه میباشد. این سنگ از گروه سنگهای کوارتزی است و درسنگ شناسی به آن در کوهی گفته میشود. این سنگ، به رنگ و اسامی مختلف دیده شده‌است که یکی از انواع آن عقیق است که به رنگهای کهربائی- زرد- سفید- جگری- جگری مایل به سیاه و سبز دیده شده‌است.  

سنگ در نجف در دو رنگ شیشه ای بیرنگ و  شیشه ای مایل به قرمز در وادی السلام شهر نجف در کشور عراق یافت می شود که دومی در میان کشورهای اسلامی به “در  حسینی” معروف است.

خواص سنگ در نجف- انگشتر
طریقه ساخت در نجف

جالب است بدانید نحوه ساخت این در، مختص به شهر نجف عراق است و چون تنها در این سرزمین حاصل میگردد به در نجف شهرت دارد. 

هنگامی که در آغاز سال باران نیسان (اولین بارانی که در اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت میبارد و خواص درمانی بسیاری دارد.) بر شهر نجف و قبرستان وادی السلام (یکی از بزرگترین و قدیمی ترین قبرستانهای تاریخ است که قبر تعدادی از پیامبران و بسیاری از سادات، صالحان و بزرگان دین نیز در آن است) میبارد، با خاک این قبرستان (فقط خاک وادی السلام) ترکیب میشود و باعث ایجاد کلوخهایی میگردد، سازندگان، کلوخ ها را به صیقل می دهند و سنگهای در که از آن برای نگین انگشتر، تسبیح و … را تهیه میکنند.  

نکته ای که در مورد خواص سنگ در نجف بیشتر از هرچیز اهمیت دارد، این است که خاک قبرستان وادی السلام مدفن بسیاری از مؤمنین و دوستداران خدا است. وقتی دری ساخته میشود، این احتمال وجود دارد که در آن میلیون ها سلول که هر کدام از این سلولها متعلق به یک فرد متدین است، وجود داشته باشد.